Інструмент податкового планування і захисту активів компанії

Сьогодні компаніям дуже складно залучати зовнішнє фінансування на розвиток нових проектів. Бізнес відчуває постійний дефіцит оборотних коштів. Використання ІСІ в корпоративній структурі підприємства або холдингу дозволяє зберегти оборотний капітал, а зекономлені кошти можуть бути спрямовані на модернізацію виробництва, інвестиції в нові проекти.

Базис для податкового планування

Інститути спільного інвестування розширюють спектр можливостей компаній для більш ефективного податкового планування. Переваги ІСІ перед іншими суб’єктами господарювання, з точки зору зменшення податкового навантаження, очевидні. Від ПДВ і податку на прибуток звільнені всі кошти спільного інвестування, включаючи дохід від операцій з активами ІСІ. Дохід, який акумулюється в ІСІ, буде звільнений від податків, до тих пір, поки кошти знаходяться у фонді. У той час як будь-яка інша юридична особа, яка безпосередньо володіє цінними паперами, зобов’язана включити отриманий по ним дохід до оподатковуваного доходу підприємства.

Щоб задіяти механізми податкового планування необхідно «настроїти» фінансові потоки в компанії за допомогою ІСІ. Оптимальним рішенням такого завдання є венчурний КІФ (рідше ПІФ). Включивши КІФ в корпоративну структуру можна спланувати податкове навантаження на певний період.

Ключове значення мають особливості податкового планування сплати податку на прибуток. При правильному налаштуванні корпоративної структури, податкові зобов’язання не виникають. Прибуток, яка акумулюється в ІСІ, може бути рефінансована в нові проекти учасників. Або ж виплачена як дивіденди учасникам-фізособам ІСІ. Відповідно до законодавства доходи фізосіб, отримані у вигляді дивідендів від ІСІ, будуть обкладатися ПДФО за ставкою 9% (така ставка діє з 2017 року). Ще потрібно буде сплатити 1,5% військового збору. Слід зазначити, що на сьогоднішній день всі пасивні податки, за винятком дивідендів, обкладаються ПДФО за ставкою 18%, плюс 1,5% військового збору.

Доброю ілюстрацією застосування механізмів податкового планування є моделі фінансування будівництва житлової нерухомості з використанням цільових облігацій, форвардних контрактів, інвестиційних договорів і включення венчурного ІСІ в модель фінансування такого будівельного проекту. Наприклад, через венчурний ІСІ може бути організовано продаж цільових облігацій забудовника кінцевим власникам житла за ринковою ціною, продаж форвардних контрактів, реалізація інвестиційних договорів. У всіх цих моделях, ІСІ набуває у забудовника право на покупку об’єкта нерухомості за номінальною ціною, але реалізує це право кінцевого власнику вже за ринковою ціною. Дохід від продажу КІФом цільових облігацій, або форвардів, або майнових прав через інвестдоговори буде акумулюватися в ІСІ. Накопичену прибуток забудовник може рефінансувати в нові проекти. Більш докладно про моделі фінансування будівельних проектів можна прочитати в статті . Існують і інші особливості оптимізації оподаткування.

Підтримка позиками

Коли корпоративна структура холдингу побудована через КІФ, з’являється можливість використовувати такий механізм як надання позик учасникам фонду. Законодавство дозволяє венчурному ІСІ надавати процентні позики юридичним особам, які є учасниками фонду. Причому з усіх видів ІСІ тільки венчурні наділені таким правом. Можливість надання позик венчурним КІФом холдингова структура може застосовувати для фінансування розвитку напрямів бізнесу, або, навпаки, підтримки тих підприємств, у яких проблеми з обіговими коштами. Компанія буде не тільки ефективно управляти грошовими потоками, а й отримає додатковий інструмент для податкового планування.

Отже, КІФ надає процентну позику учаснику фонду. При цьому позичальник зможе включити відсотки, які потрібно буде виплатити Кифу за використання позикових коштів, до своїх витрат. Податок на прибуток з суми з обслуговування боргу не нараховуватиметься. У свою чергу КІФ також звільнений від сплати податку на прибуток з отриманих відсотків. Слід також зазначити, що операції з надання та повернення позики не обкладаються ПДВ.

Таким чином, холдингова структура може фактично кредитувати окремі свої підрозділи, економлячи дорогоцінні оборотні кошти. Однак, існує одне обмеження на видачу позик за рахунок коштів венчурного фонду. Такі позики можуть бути надані тільки тим юридичним особам, які є учасником венчурного КІФ та за умови, що Кифу належить не менше 10% статутного капіталу відповідного юрособи.

Оренда основних засобів

За допомогою ІСІ можна не тільки знизити податкове навантаження, але і захистити свій бізнес. Розглянемо модель захисту основних засобів підприємства. У створений КІФ передаються всі основні засоби підприємства: нерухомість, обладнання, транспорт та інше. Між КІФом і підприємством укладається договір оренди цих основних засобів – КІФ здає їх в оренду, а підприємство платить Кифу орендну плату. Орендні платежі будуть витратами для підприємства, що зменшить фінансовий результат, отриманий до оподаткування. У підсумку, відбувається зниження податку на прибуток для підприємства. У той же час слід зазначити, що надання майна в оренду є об’єктом оподаткування ПДВ. Тобто, у КІФу виникають податкові наслідки з ПДВ. Проте, в цілому для групи компаній податкове навантаження буде знижена.

Завдяки концентрації основних засобів підприємства в Кифе досягається ще одна мета – захист активів. У разі спроби рейдерського захоплення, арешт рахунків підприємства і подібні проблеми, основні засоби підприємства будуть захищені, оскільки вони знаходяться на балансі іншої юрособи – Кифа. КІФ може швидко розірвати договір оренди і основні засоби стануть недосяжні для рейдерів.

Захист корпоративних прав

Включивши КІФ в корпоративну структуру холдингу, можна вибудувати надійну систему захисту корпоративних прав. Для цього власники холдингу (юридичні та / або фізичні особи) створюють венчурний КІФ. Засновником може виступити і один ключовий акціонер холдингу. Детальніше про те, як використовується КІФ в інвестиційній діяльності можна прочитати в статі . Кошти, залучені від продажу акцій КІФ, інвестуються в цінні папери або інші форми корпоративних прав підприємств холдингу. Для власників бізнесу це відкриє ряд можливостей. По-перше, наглядова рада КІФ зможе контролювати всю структуру власності холдингу, задіявши єдиний інструмент. По-друге, корпоративні права власників бізнесу в тих чи інших підприємствах будуть захищені від рейдерських атак. По-третє, можна буде використовувати механізм надання процентних позик учасникам КІФ, про що ми вже говорили вище.

Підводячи підсумок, можна відзначити, що робота з ІСІ допомагає компанії вирішити дві глобальні завдання – оптимізувати оподаткування і фінансові потоки, а також захистити активи окремого підприємства або навіть цілої корпорації. Комплексне застосування описаних моделей може привести до значної економії оборотних коштів підприємством.

Остнанні новини

Написти коментар