Податкові пільги для інститутів спільного інвестування

В Україні діє досить сприятливий режим оподаткування щодо діяльності ІСІ, тому фонди активно використовуються для такої мети як законна оптимізація податків. У цьому матеріалі розбираємося з тим які податки, за якими ставками і коли потрібно буде сплатити корпоративному інвестиційному фонду.

Операції з активами, які формують прибуток фонду

Основою в побудові моделей більш ефективного податкового планування залишається пільга з податку на прибуток підприємства. Відповідно до пункту 141.6 статті 141 Податкового Кодексу України (далі ПКУ) від податку на прибуток звільняються будь-які засоби спільного інвестування. Зокрема, це кошти, які вносяться засновниками і учасниками Корпоративного інвестиційного фонду (КІФ) в статутний капітал і активи фонду. Податок на прибуток не потрібно платити також з доходів від операцій, які здійснюються з активами ІСІ. Податкову пільгу мають різні види доходу від діяльності ІСІ: відсотки за позиками, які КІФ або пайовий інвестиційний фонд (ПІФ) можуть надавати компаніям-акціонерам фонду; орендна плата, яку може отримувати ІСІ, якщо його актив зданий в оренду; роялті, які можуть бути перераховані Кифу, якщо на фонд оформлені права на інтелектуальну власність тоща.

Корпоративний інвестиційний фонд може надавати процентну позику юрособі-учаснику фонду, якщо цей учасник володіє більш ніж 10% акцій фонду, відповідно до п.4 ст. 48 закону “Про Інститути спільного інвестування” (далі закон Про ІСІ). Позичальник буде платити відсотки за використання позикових коштів КІФу, при цьому податок на прибуток з них не буде стягуватися, оскільки сума по обслуговуванню боргу буде включена до валових витрат. КІФ також звільнений від сплати податку на прибуток з отриманих відсотків, так як ці відсотки є прибутком фонду. Таким чином, включення КІФ в корпоративну структуру великого підприємства або групи компаній може бути використано як альтернатива дорогому банківському кредитуванню. Підрозділи холдингу, що потребують грошові кошти, зможуть отримати позики від КІФ на поточну господарську діяльність, а сплачені відсотки за користування позикою можна віднести на валові витрати по поточній діяльності. Корпоративний фонд може використовувати отриманий дохід на здійснення подальшої інвестиційної діяльності без податкових наслідків.

КІФ, що володіє основними засобами, землею, засобами виробництва (верстати, обладнання тощо) може здавати їх в оренду і отримувати орендну плату. Орендар має право відносити орендні платежі на валові витрати, а фонд звільнений від сплати податку на прибуток. Але є одна особливість. Фонд має пільгу з податку на прибуток, однак операції по здачі нерухомості в оренду обкладаються ПДВ за ставкою 20%, згідно зі ст. 185 ПКУ. Цей нюанс потрібно враховувати. Тут також хотілося б відзначити, що відповідно до пп.5 п.180.1 статті 180 ПКУ компанії з управління активами виключені з переліку платників ПДВ. ІСІ, як правило, теж не є платниками ПДВ. Фонди можуть підпадати під оподаткування ПДВ, тільки якщо будуть здійснювати певні операції. Наприклад, здавати в оренду комерційну нерухомість або інші активи.

За аналогічною схемою працюють проекти фінансування будівництва з використанням ІСІ. Прибуток такого ІСІ формують грошові кошти, що надійшли від фізосіб-інвесторів. Більш докладно про фінансування будівництва читайте в матеріалі . Пільга зі сплати податку на прибуток і взаємодія з КІФ допомагають забудовнику збільшити прибутковість проекту і підвищити фінансову стійкість в наше непростий час.

Будь-який дохід, що накопичується в КІФ, звільняється від податків, поки ці гроші залишаються у фонді. Податкові наслідки з податку на прибуток або ПДФО наступають якщо: а) фонд приймає рішення про розподіл отриманого прибутку між учасниками, виплати дивідендів; б) у разі ліквідації фонду (завершення терміну дії фонду).

Розподіл прибутку фонду серед юросіб-акціонерів

На обов’язковий щорічних зборах акціонерів кожного КІФ має бути розглянуте питання – що робити з прибутком, якщо така була отримана фондом. Цього вимагають статті 16 і 17 закону Про ІСІ. Які подальші дії акціонерів? Безумовно, може бути прийнято рішення про реінвестування отриманого прибутку в новий бізнес-проект, в якому буде задіяний КІФ. В такому випадку взагалі не виникає податкових наслідків. Така схема дуже зручна для будівельних компаній: отриманий прибуток від реалізованого проекту направляють на запуск наступного будівельного проекту.

Якщо ж акціонери все-таки вирішили розподілити отриманий прибуток … Якими будуть податкові наслідки, коли акціонерами фонду є лише юрособи? У такому випадку кожен акціонер-юридична особа повинен буде включити отриманий дохід в свій фінансовий результат (валові доходи).

Дивіденди та роялті

Більш привабливою для учасників ІСІ виглядає схема, коли прибуток фонду виплачується фізособам-учасникам фонду у вигляді дивідендів. Починаючи з 2017 року, згідно з підпунктом 167.5.4. статті 167 ПКУ, доходи фізосіб, отримані у вигляді дивідендів від ІСІ, обкладаються ПДФО за ставкою 9%. Ще потрібно буде сплатити 1,5% військового збору. Загальне податкове навантаження складе 10,5%. У той час, як всі інші доходи, отримані з інших джерел, обкладаються ПДФО за ставкою 18%, плюс 1,5% військового збору. Також відзначимо, що відповідно до пункту 57.1-1.6 статті 57 ПКУ інститути спільного інвестування звільнені від зобов’язання сплачувати авансові внески з податку на прибуток у разі виплати дивідендів.

Також на основі ІСІ може бути побудована зручна модель виплати роялті. На КІФ можуть бути оформлені права інтелектуальної власності. Наприклад, права на торговельну марку, комп’ютерну програму, твір мистецтва і т.д. Відповідно, роялті за право використання даного об’єкта інтелектуальної власності будуть виплачуватися фонду, і акумулюватися як прибуток КІФ. А потім можуть бути виплачені безпосередньому власнику об’єкта інтелектуальної власності (автору) у вигляді дивідендів. Загальне податкове навантаження складе ті ж 10,5% ПДФО. Така модель більш вигідна, ніж висновок ліцензійного договору між власником інтелектуального об’єкта і ліцензіатом, оскільки в такому випадку розмір податку складе близько 20%.

Як ми бачимо модель розподілу інвестиційного прибутку істотно залежить від того є акціонер фізичною або юридичною особою. А також від відповіді на питання: чи буде отриманий прибуток в подальшому реинвестирований або виведений з фонду. Формуючи пул акціонерів, засновники КІФ повинні бути готові до описаних податкових наслідків, ще на етапі реєстрації фонду. Особливості правового регулювання діяльності КІФ надають можливість вибору.

Остнанні новини

Написти коментар